Languages and Literatures

Fall 2014

 

ADVISING FOR SPRING 2015 REGISTRATION

   

 

Wednesday,  November  19

9:30-10:45                    Martín

1:00-1:45                      Muñoz

 3:30-4:30                     Montaño

4:45-5:45                     Fernández

5:50-6:15                     Martín

 

Thursday, November 20

9:30-10:45                    Lado                                                                                                   

11:00-12:15                  Guiñazu

2:30-3:00                      DiPaolo/ Ramírez-Rojas

3:00 – 5:00                   Erfani

5:00-5:45                     Saen/ Ramírez-Rojas

5:45-6:15                     Durán

 

Monday, November  24

9:30-10:45                    Coller

11:00-1:00                    Tochika

1:00-1:45                      Muñoz

2:00-3:30                      Piña

4:30-6:15                    Muñoz

Placement            4:45-5:45                     Durán/Ramírez-Rojas

Tuesday, November 25

9:30-10:45                    Lado                                                                                                   

11:00-12:15                   Guiñazú

1:00-3:00                      Spear

3:00-4:15                      Esteves/ Ramírez-Rojas

4:15-5:45                      Lado

5:45-6:15                      Durán

Placement            4:30-5:30                    Saen/ Ramírez-Rojas

 

Wednesday, November 26

9:30-10:45                    Martín

1:00-1:45                      Muñoz

2:00-4:00                      Piña

4:00-5:30                      Fernández

 

Monday, December  1

9:30-10:45                    Coller

11:00-1:00                    Tochika

1:00-1:45                      Muñoz

3:30 – 4:30                   Montaño

4:30-6:15                     Muñoz

Placement            3:00-4:00                      Pina

Tuesday, December 2

9:30-10:45                    Lado                                                                                                   

11:00-12:15                   Guiñazú

1:00-3:00                     Spear

3:00-4:15                     Esteves

4:15-5:45                     Lado

5:45-6:15                     Durán

Placement           3:45-4:45                    Guiñazú/ Ramírez-Rojas

Wednesday, December 3

9:30-10:45                    Martín

1:00-1:45                      Muñoz

3:00 – 4:00                    Martín

5:00-5:45                      Fernández

  

Thursday, December 3

9:30-10:45                    Saen                                                                                                   

11:00-12:15                   Guiñazú

2:30-3:30                      DiPaolo/ Ramírez-Rojas

3:30-4:45                      Erfani

5:00-5:45                      Saen/ Ramírez-Rojas

5:45-6:15                      Durán

 

Monday, December 8

10:45-3:00                     Durán

3:30 – 4:30                    Montaño

4:00-6:15                       Muñoz

Placement             4:00-5:00                      Fernández

Tuesday, December  9

9:30-10:45                    Lado                                                                                                   

11:00-12:15                  Guiñazú

1:00-3:00                      Spear

3:00-4:15                      Esteves/ Ramírez-Rojas

4:15-6:15                      Lado/ Ramírez-Rojas

 

Wednesday, December 10

9:30-10:45                    Martín

1:00-1:45                      Muñoz

3:30-4:00                     Montaño

4:00-4:30                     Martín

5:00-5:45                     Fernández

Placement            3:30-4:30                     Muñoz

Thursday, December 11

9:30-10:45                     Saen                                                                                                   

11:00-12:15                   Guiñazú

1:00-2:00                      Spear

2:00-3:15                      Esteves

3:15-4:00                      Erfani

4:00-5:00                      DiPaolo/ Ramírez-Rojas

5:00-6:00                      Saen/ Ramírez-Rojas

Placement            6:00-7:00                     Durán

Friday, December 12

10:00-12:00                 Tochika

Monday, December 15

9:30-10:45                    Coller

10:45-3:30                     Durán

 3:30-5:00                     Montaño

5:00-6:15                      Muñoz

Placement             3:00-4:00                     Muñoz

 

ADVISING DURING FINAL EXAMS

Tuesday, December 16

10:00-12:00                    DiPaolo

12:00-3:30                     Esteves

3:30-6:00                       Saen/ Ramírez-Rojas

Placement             2:00-3:00                     Durán/Ramírez-Rojas

Wednesday, December 17

9:30-10:45                    Coller

10:45-3:45                    Durán

3:45-6:15                      Coller

Placement            4:00-5:00                      Martin

 

 

 Placement Test Schedules and Location:

Click HERE for the list

 

                   

 

REGISTRATION IS REQUIRED. To reserve your seat for one of the exam dates, please contact Laura Guerrero (laura.guerrero@lehman.cuny.edu). Include your name, EMPLID, and which date you would like to take the exam. On the exam day, test takers must bring a photo identity card. These exams will be used to place students in SPA (Spanish) and FRE (French) courses only.

For more information please contact the Department of Languages and Literatures, CA-257, (718) 960-8215.

 

 

 

 

Last modified: Nov 19, 2014

Text Only Version of Site | Make This Website Talk