Art Department

artS2011u

Undergraduate courses, Spring 2011

For up-to-date enrollment information, see the Schedule of Classes from the Lehman Registrar's Office. Please consult the chair if you are interested in taking a senior project (ART 480) or an independent study (ART 486).

Art History courses (ARH)

ARH 137: Introduction to the History of Non-Western Art (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
01 0102 W 9:30am-12:15pm TBA Emily Navratil
02 3172 TH 9:30am-1pm FA 021 Emily Navratil

ARH 141: Introduction to the History of Modern Art of the Nineteenth and Twentieth Centuries in Europe and the United States (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
02 0104 F 9:30am-12:15pm TBA TBA
03 0105 S 9:30am-12:15pm TBA TBA

ARH 167: Tradition and Innovation in the Art of the West (fulfills Distribution Area IV)

section code days time room instructor
01 0106 T,TH 11am-12:15pm TBA Herbert Broderick

ARH 331: Art of Medieval Europe

section code days time room instructor
Q01 3171 T 2-4:40pm FA 005 Herbert Broderick

ARH 335: Impressionism and Post-impressionism

section code days time room instructor
01 3710 W 9:30am-1pm TBA George Corbin

ARH 451: Seminar

section code days time room instructor
01 0109 TH 5-7:40pm FA 021 Herbert Broderick

Studio Art courses (ART)

ART 100: Basic Drawing

section code days time room instructor
01 0110 W 9:30am-1pm FA 118 Andrea Zakin
02 0111 F 9:30am-1pm FA 118 Kevin Ford
03 3885 TH 9:30am-1pm FA 118 TBA
81 1437 M 6 -9:30pm TBA TBA

ART 101: Introduction to Two-Dimensional Design

section code days time room instructor
01 0114 TH 1-4:30pm TBA Katy Fischer

ART 102: Introduction to Three-Dimensional Design

section code days time room instructor
VT81 3711 TH 6 -9:30pm FA 118 Charles Seplowin

ART 103: Introduction to Printmaking

section code days time room instructor
01 0116 TH 9:30am-1pm TBA Flavia Bacarella

ART 105: Introduction to Painting

section code days time room instructor
01 0117 F 1:30-4:30pm TBA Paul Carrellas

ART 106: Introduction to Sculpture

section code days time room instructor
01 0118 T 9:30am-1pm FA 022 John Belardo

ART 107: Ceramics I

section code days time room instructor
01 0119 M 9:30am-1pm TBA Janet Skolnik
02 3177 M 9:30am-1pm FA 029 Nadeige Choplet

ART 108: Introduction to Photography

section code days time room instructor
01 0120 M 1-4:30pm TBA Terry Towery
02 0121 T 9:30am-1pm TBA David Gillison
03 0122 F 9:30am-1pm TBA John Bentham
04 0123 SA 9am-1pm TBA Amy Westphal
05 3178 W 9:30am-1pm FA 006 Sarah Corbin

ART 112: Introduction to Digital Imaging

section code days time room instructor
01 01326 F 9:30am-1pm TBA TBA
81 1440 W 6-9:30pm TBA Robert Wurzburg

ART 200: Drawing

section code days time room instructor
01 0127 W 9:30am-1pm TBA Andrea Zakin
02 3174 F 9:30am-1pm FA 118 Kevin Ford

ART 201: Life Drawing

section code days time room instructor
81 1441 W 6-9:30pm TBA Paul Carrellas

ART 202: Design

section code days time room instructor
81 1442 TH 6-9:30pm TBA Simons

ART 203: Printmaking Workshop

section code days time room instructor
01 0129 TH 9:30am-1pm TBA Flavia Bacarella

ART 205: Painting

section code days time room instructor
81 1443 T 6-9:30pm TBA Paul Carrellas

ART 206: Sculpture

section code days time room instructor
VW81 3404 W 6-9:30pm FA 022 Charles Seplowin

ART 207: Ceramics 2

section code days time room instructor
01 0130 W 9:30am-1pm FA 029 Nadeige Choplet
81 1445 T 5:30-9pm FA 029 Janet Skolnik

ART 208: Photography

section code days time room instructor
81 1446 W 6-9:30pm TBA Terry Towery

ART 221: Applied Imaging and Applications to the World Wide Web I

section code days time room instructor
81 1447 M 6-9:30pm TBA Livia Nieves
82 1448 F 6-9:30pm TBA Livia Nieves
83 3170 W 6-9:30pm FA 047 Cristine Mariani

ART 222: Applied Imaging and Applications to the World Wide Web II

section code days time room instructor
81 1449 M 6-9:30pm TBA Cristine Mariani

ART 300: Advanced Drawing

section code days time room instructor
01 3782 W 9:30am-1pm FA 118 Andrea Zakin

ART 301: Advanced Life Drawing

section code days time room instructor
81 1450 W 6-9:30pm TBA Paul Carrellas

ART 302: Advanced Design

section code days time room instructor
81 1451 TH 6-9:30pm TBA Simons

ART 303: Advanced Printmaking Workshop

section code days time room instructor
81 1452 T 6-9:30pm TBA Katy Fischer

ART 305: Advanced Painting

section code days time room instructor
81 1453 T 6-9:30pm TBA Paul Carrellas

ART 306: Advanced Sculpture

section code days time room instructor
VW81 3405 W 6-9:30pm FA 022 Charles Seplowin

ART 307: Ceramics 3

section code days time room instructor
01 0131 W 9:30am-1pm FA 029 Nadeige Choplet
81 1455 T 5:30-9pm FA 029 Janet Skolnik

ART 308: Advanced Black-And-White Photography

section code days time room instructor
81 1456 W 6-9:30pm TBA Terry Towery

ART 321: Computer Modeling and Design I

section code days time room instructor
01 0132 TH 1-4:30pm TBA David Gillison
81 3175 T 6-9:30pm FA 047 David Gillison

ART 322: Computer Modeling and Design II

section code days time room instructor
81 3179 T 6-9:30pm TBA Robert Schneider

ART 325: Digital Multimedia

section code days time room instructor
01 0134 TH 9:30am-1pm TBA David Schwittek

ART 328: Studio Photography

section code days time room instructor
VM81 3709 M 6-9:30pm FA 129 Terry Towery

ART 350: Topics in Studio Art

section code days time room instructor
VH81 3412 TH 6-9:30pm TBA Robert Wurzburg

ART 422: Computer Animation II

section code days time room instructor
01 0136 TH 9:30am-1pm TBA Michael Ferraro

 

Last modified: Oct 25, 2011

Text Only Version of Site | Make This Website Talk